4 februari 2026
Aanpak netcongestie kan slimmer en sneller met technische oplossingen
8 doorbraken voor betere benutting elektriciteitsnet
Techniek Nederland ziet in het Aansluitoffensief van minister Hermans (Klimaat en Groene Groei) mogelijkheden om de netcongestie te verminderen. Volgens voorzitter Mark Harbers kan de druk op het elektriciteitsnet met 25% afnemen door gebruik te maken van bestaande technische oplossingen. Slimme energiemanagementsystemen, energieopslag en lokale opwek zijn direct beschikbaar.
De brancheorganisatie zegt dat in een reactie op het rapport ‘Aansluitoffensief: acht doorbraken voor betere benutting van het elektriciteitsnet’. In dat rapport hebben het ministerie van KGG, netbeheerders, het bedrijfsleven en de toezichthouder (ACM) op verzoek van het kabinet acht doorbraken geïdentificeerd en uitgewerkt in concrete maatregelen. Die hebben gezamenlijk de potentie om een groot deel van de aanvragen binnen 2 jaar van de wachtrij te halen.
14.000 bedrijven in de wachtrij
Volgens een Kamerbrief van het ministerie van KGG gaat het om ruim 14.000 bedrijven en instellingen die in een wachtrij staan voor afname van elektriciteit. Mark Harbers ziet nadrukkelijk een rol voor de bedrijven die zijn aangesloten bij Techniek Nederland: ‘Die kunnen op korte termijn de netcongestie terugdringen, waardoor duizenden bedrijven sneller uit de wachtrij kunnen.' Dat kan door een slimmer gebruik van het elektriciteitsnet. Daardoor ontstaat volgens Techniek Nederland ook ruimte voor de energietransitie, die door netcongestie vertraging dreigt op te lopen. Bovendien ontstaat er nieuwe bedrijvigheid en economische groei wanneer ondernemingen kunnen beschikken over extra energie-transportvermogen.
Nieuw kabinet kan 22 miljard euro besparen
Harbers vindt het positief dat er in het rapport nu ook aandacht is voor andere oplossingen dan alleen verzwaring en uitbreiding van het elektriciteitsnet. ‘Als we de bestaande netcapaciteit slimmer benutten, is er veel meer mogelijk. Zo kunnen we 22 miljard euro besparen en voorkomen dat de energierekening van mensen onnodig stijgt door oplopende netkosten.’ Als het aan Harbers ligt, begint het nieuwe kabinet direct met de uitvoering van het Aansluitoffensief. ‘We kunnen ons geen stilstand meer permitteren. Nederland zit al te lang op slot. We willen zo snel mogelijk samen met kabinet, netbeheerders en andere marktpartijen aan de slag om doorbraken te realiseren.’
Beschikbaarheid van data cruciaal
De brancheorganisatie heeft actief bijgedragen aan de totstandkoming van het Aansluitoffensief. Een essentieel onderdeel voor een oplossing is volgens Techniek Nederland de beschikbaarheid van data. Netbeheerders moeten eindgebruikers en installateurs inzicht geven in waar en wanneer netcongestie optreedt en hoe lang de problemen aanhouden. Die informatie is nodig voor een gerichte en effectieve aanpak, maar is nu nog onvoldoende beschikbaar. Techniek Nederland vindt dat dit met voorrang moet worden aangepakt.
Ook flexibel elektriciteitsgebruik zou volgens de brancheorganisatie beloond moeten worden. Harbers: ‘Bedrijven, huishoudens en instellingen die hun elektriciteitsgebruik aanpassen aan de druk op het elektriciteitsnet, moeten daar financieel voordeel van hebben. De techniek is er, de overheid kan de toepassing ervan nu extra aantrekkelijk maken.’