29 oktober 2026
Installatieregister wint DigiDare Award 2026
Register slaat installatiegegevens op in één centraal systeem
Het Installatieregister heeft de DigiDare Award 2026 gewonnen. Voor installateurs moet het register vooral zorgen voor minder administratie en eenvoudiger gegevensuitwisseling. Installatie- en onderhoudsgegevens kunnen veilig en gestandaardiseerd worden gedeeld tussen bijvoorbeeld installateur, gebouweigenaar en andere partijen. Daarbij bepaalt de eigenaar samen met de installateur wie toegang krijgt tot welke gegevens.
De prijs voor digitale ketensamenwerking werd toegekend op 28 oktober tijdens D-Day van digiGO. Installateurs werken in de praktijk met verschillende systemen, waardoor het delen van installatie- en onderhoudsgegevens complex is. Bij een wisseling van onderhoudspartij moeten gegevens nu vaak opnieuw worden geïnventariseerd. Het Installatieregister biedt hiervoor een oplossing. Het bundelt installatiegegevens van gebouwen op één plek. De gebouweigenaar bepaalt samen met de installateur wie toegang krijgt tot welke gegevens.
Datastekker
Het register is gestart met een digitale ‘datastekker’ voor warmtepompen. Fabrikanten gebruiken voor prestatie- en storingsdata elk een eigen protocol. De datastekker vertaalt deze data naar één uniform signaal. Zo lees je als onderhoudsinstallateur data van verschillende merken op dezelfde manier uit. Ook kun je een installatie bij een storing op afstand resetten. Dat bespaart onnodige ritten. Het Installatieregister gaat de datastekker ook voor andere installatie-types uitrollen.
Wie zijn betrokken bij het Installatieregister?
Techniek Nederland is de drijvende kracht achter het Installatieregister en werkt daarvoor samen met Stichting Ketenstandaard, 2BA, Stichting Centraal Register Techniek en digiGO. Ketenstandaard levert met DICO de standaard voor gegevensuitwisseling, 2BA de gestandaardiseerde productdata en Centraal Register Techniek de validatie via het vakpaspoort. DigiGO beheert het DSGO-afsprakenstelsel waarbinnen het Installatie Register als datadienst functioneert.