5 juni 2025
‘Innovatie cruciaal om personeelstekort en netcongestie aan te pakken'
Nieuwe voorzitter Techniek Nederland Mark Harbers
Bekijk de video waarin Mark Harbers vertelt dat hij zo snel mogelijk "op vlieghoogte wil zijn" om het voorzitterschap zo goed mogelijk in te vullen
De technieksector staat aan het begin van een innovatieve versnelling. Innovatie is onmisbaar om het groeiende tekort aan technische vakmensen op te vangen én om de energietransitie te versnellen. ’We moeten meer doen met hetzelfde aantal mensen. Dat kan alleen door fors in te zetten op technologische vernieuwing’, zo zegt Mark Harbers die gisteren (4 juni) Doekle Terpstra opvolgde als voorzitter van Techniek Nederland.
Ook met Harbers aan het roer blijft het investeren in aantrekkelijk en modern techniekonderwijs de komende jaren een topprioriteit voor de brancheorganisatie. ’We zetten alles op alles om de instroom van jongeren in de techniek te vergroten. Maar daarmee alleen redden we het niet,’ stelt hij. ’Innovaties zoals kunstmatige intelligentie, robotisering en industrieel bouwen zijn noodzakelijk om de productiviteit te verhogen en maatschappelijke opgaven zoals de energietransitie het hoofd te bieden.’
Slimme techniek tegen netcongestie
Volgens Harbers zijn installateurs en technisch dienstverleners in een unieke positie om netcongestie aan te pakken. ‘Netcongestie belemmert de energietransitie. De technieksector beschikt over de oplossingen om dit aan te pakken. Megabatterijen, energiehubs en slimme energiemanagementsystemen kunnen helpen om vraag en aanbod op het elektriciteitsnet meer in balans te brengen. De piekbelasting op het elektriciteitsnet kan daarmee met 25% worden verminderd.’ Namens Techniek Nederland gaat de nieuwe voorzitter zich hard maken om lokale energie-uitwisseling – zoals het delen van duurzaam opgewekte stroom met buren of bedrijven – wettelijk mogelijk te maken.
Load shifting en peak shaving
Ook technieken als load shifting (verplaatsen van energieverbruik naar daluren) en peak shaving (pieken in verbruik afvlakken door inzet van opslag of sturing) in grote gebouwen bieden volgens Harbers volop kansen om het net te ontlasten, zonder dat dit ten koste gaat van comfort. Samenwerking tussen bedrijven via energiehubs of smart grids op bedrijventerreinen zorgt bovendien voor betere afstemming tussen opwek en verbruik.
Samenwerken aan slimme oplossingen
Techniek Nederland ziet het als essentieel dat publiek en privaat samenwerken aan innovatieve oplossingen. Harbers: ’De technieksector is klaar om op te schalen, maar daar is wél soepelere wetgeving en gerichte stimulering voor nodig. Alleen zo kunnen we vaart maken met de energietransitie en de economie toekomstbestendig maken.’
Lees ook: